neděle 26. prosince 2010

Na co si dát pozor při koupi objektivů z druhé ruky?

Na serveru dynaxexpedicia do diskusního fóra vložil LUMAJR tento velmi zajímavý příspěvek.
Protož mám obavy, že by se mohl časem "ztratit", dovolil jsem si ho zkopírovat.
Autorské práva vlastní uživatel LUMAJR.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Na základě zkušeností s nákupem a prodejem starších použitých skel a praktikám některých prodejců nejen v zahraničí ale i tady v ČR přidávám malý přehled toho, na co si dát pozor při koupi objektivů z druhé ruky, třeba se to někomu bude hodit:
Takže, co si při koupi zkontrolovat:

tělo objektivu:


Je objektiv vizuálně v pořádku - žádný ťukanec, prasklinka, škrábanec? Ošuntělé tělo nemusí samo o sobě nic znamenat a dost často se prodává za méně, ale je lepší jej pořádně prohlédnout, jestli kovová promáčklina nemá vliv na pohyb zoomu či ostření, u plastových objektivů zase malá prasklinka nemusí být ani patrná, pozornost věnujte především přírubě objektivu, zkontrolujte, zda lze bez problémů našroubovat filtr. Estetické nedostatky jako je zesvětlení zoomovacího gumového prstence lze vyřešit kartáčkem na zuby a suchým hadříkem za pár minut.

optika:

Je nejdůležitější část objektivu, tady se láme chleba mezi dobrým a špatným sklem, na co tedy pozor:

škrábance – zkontrolujte přední i zadní čočku pod různým úhlem ke světlu. Škrábance nemusí znamenat zhoršení kvality obrazu, jak dokládá tento web: kurt munger

Při plošně větším poškození MC vrstvy například mnoha malými škrábanci se může snížit kontrast objektivu, rovněž se můžou objevit odlesky v protisvětle nebo světle z boku.

nečistoty uvnitř – otevřete naplno clonu (prstem nebo sirkou stáhněte clonovou páčku vzadu u bajonetu) a podívejte se skrze objektiv ke světlu a pak ke tmavým místům, případně do světla lampy – jsou v objektivu nějaké nečistoty, prach, chloupky či něco jiného? Do objektivu se dostane pumpováním vzduchu zoomováním a ostřením, někdy stačí zkusit párkrát projet zoomem tam a zpět v bezprašném prostředí (a držet objektiv bajonetem k zemi) a některá smítka se zase vypumpují ven.

stopy plísně – objevíte stejným postupem jako nečistoty výše – co to vlastně je: poměrně častý problém u starších objektivů, především těch, které byly vystaveny vlhčímu prostředí nebo prudkým změnám teplot – plísním se daří ve vlhku, když se objektiv vezme do suchého prostředí, tak se plíseň „stáhne“, ale zanechá po sobě často stopy jakoby od malinkého pavouka – od toho „spider fungus“, jsou to jakoby malinké pavučinky nebo „sněhové vločky“ na vnitřních optických členech. Problémem je, že pořádně nelze zjistit na kterém, takže se neví, zda-li vůbec půjdou rozebrat (některé členy jsou ve skupinách neoddělitelné, nebo komplikovaně) a vyčistit. Obecně lze snáze odstranit zbytky po plísni u pevných objektivů než zoomů, ale samozřejmě záleží na konstrukci, některé objektivy jsou po napadení plísni v rozumné cenové relaci nevyčistitelné – běžně se cena za vyčištění pohybuje mezi 2-5 tisíci za objektiv, není to tedy levná vada, navíc není jisté, že se i po vyčištění neobjeví plísně znovu (ve formě spór mohou vegetovat uvnitř objektivu nepoznány). Zbytky po plísni často nemají vliv na kresbu, může se ale objevit degradace obrazu v podobě nižší ostrosti na nízká clonová čísla či měkký, „zasněný look“ fotografie.

excentrické čočky – není to běžná vada, ale projevuje se například nemožností dosáhnout na určité ohnisko (často na nejdelší) ostré kresby ani po zaclonění, časté je, že kresba je přesně od určitého ohniska kvalitativně jakoby o třídu jinde než o pár mm vedle na jiné ohnisko. Může mít také za následek nestejnosměrnou ostrost po celém obraze, typicky jeden roh může mít měkčí kresbu. Může se plést s BF/FF tedy zaostřením autofokusu mimo rovinu, to se ale odliší snadno – při BF/FF lze zaostřit manuálně a obraz je ostrý, chybuje jen AF, resp. kombinace AF společně s daným objektivem.

změna barevného podání vlivem žloutnutí čoček – u AF objektivů jsem se nesetkal, je běžnější u starších manuálních skel, především starší Asahy Takumary jsou tím známé, je to kvůli pryskyřici použité při lepení. Někde tady psali, že pomůže nechat objektiv na světle a vlivem UV záření se žlutý nádech stáhne, sám jsem nezkoušel..

mechanická stránka

Doporučuju zkontrolovat, zda jde ostření i zoomování hladce, bez obtíží, jestli clony běhají, jak mají a drží správný pravidelný tvar, jestli clony nejsou „mastné“, nezasekávají se a nejsou „pomalé“, jestli něco v objektivu necinká, jakoby se nepřesípá, jestli nevydává při zaostřování či zoomování divné zvuky, nedrhne apod. Zkontrolujte vůle ostřícího kroužku po nasazení na objektiv a vůli těla objektivu a bajonetu.

zaostření na „nekonečno“ – zkontrolujete jednoduše – pokuste se zaostřit na nějaký vzdálený objekt na nejnižší možnou clonu nejprve s AF a poté i manuálně, u zoomu doporučuji častý problém spočívající v neschopnosti zaostřit na „nekonečno“, například na vzdálenější objekty než například 8m, pozná se často pouze při odcloněném objektivu, po zaclonění se zvýší hloubka ostrosti a pak je ostré i „nekonečno“. Časté u třetích výrobců (především sigma, tamron) ale také u starších AF, například výborné sklo Minolta AF ZOOM 28-135mm 1:4(22)-4.5 může tímto trpět, lze to vyřešit ubráním kroužků, jak je popsáno:tady
ale pozor, někdy ani to nepomůže a je zase problém se zaostřením na bližší objekty, problémy s nekonečnem řešili i tady:
tady na dyxum


backfocus/frontfocus BF/FF – projevuje se zaostřením AF mimo rovinu ostřeného objektu, buď před nebo vzad – jak jsem již psal, pokud lze zaostřit manuálně přesněji, je problém s BF/FF, může být buď u fotoaparátu nebo u objektivu, nebo prostě neostří daná kombinace. Projevuje se typicky na nižší clony(f2.8), jakmile se zacloní, je to méně zřetelné nebo si to u objektivů s horší světelností ani nevšimnete. Lze vyřešit seřízením v servise nebo korekcí v těle – AF microadjustment, pokud to fotoaparát nabízí (jen A850 a A900). Správné nastavení AF je pak je jednoduché například zaostřováním na šikmo položený objekt (kniha nebo noviny).

„Mastné clony“ – jak je rozpoznat – projevují se jakoby mokrými místy na clonách, jde vlastně o kapalinu (olej) na clonách, který zabraňuje jejich rychlému pohybu při změně clonového čísla. Jak to vyzkoušet: opět stáhnout/roztáhnout clonu a pozorovat rychlost clon. Nebo vyfotit stejnou scénu na rozdílné clony – výsledek by měl být stejný histogram i u rychlejších časů („pomalost“ clon vlivem zanesení či zamaštění se projevuje již od 1/200 sec), když se clona nestihne stáhnout, je scéna přeexponovaná – než u delších časů. Obvykle lze vyčistit, ale opět to něco stojí, řádově několik set až asi tisíc, dva (nebo lze vyčistit doma, například pevná 50tka není složitá) ale je dost pravděpodobné, že se to po pár měsících/letech objeví znovu. Problémem může být, že ten olej/mazivo na clonách může vykondenzovat na optické členy a pak je nutné čistit i ty.


Nesnadné zoomování/ostření – častý problém třetích výrobců (typicky Tokina/Sigma) kde se můžou projevit přetrhané zuby na vnitřních plastových šnecích, zoomování nebo ostření se pak jakoby zadrhne. U celokovových objektivů (série minolta beercan z 80tých let) může být problém ve styku kov na kov, kdy je pak možné lehké obroušení vnitřních kovových tubusů, ale výsledek je nejistý. Také může být vyloženě blbost – povolený a zapadlý šroubek, písek apod.

necentrická přední příruba na filtr – často pozůstatek nějakého nárazu nebo zmáčknutí přední strany objektivu – zkontrolujete našroubováním filtru. Pokud je lehce excentrický nebo na některém místě vyhnutá příruba a filtr nelze našroubovat, nepokoušejte se to vyhnout zpět kovovým nástrojem, abyste nezničili závit. Lze to vytáhnout například umělou hmotou, dřevem, ale sám jsem nezkoušel, musí se připravit „obruč“ pro danou rozteč objektivu a pak to mechanicky roztáhnout do správného tvaru.

To jsem se rozepsal, tak jen shrnu pár rad, co při nákupu starších objektivů mohu jen doporučit:

  • chtějte po prodávajícím možnost osobního vyzkoušení
  • při nákupu na dálku: požadujte pořádné fotografie – jak tělo, tak optiku
  • při nákupu na dálku: požadujte pořádný popis objektivu – ptejte se na plísně, škrábance atd, kolikrát jsem koupil objektiv označovaný jako „dobrý stav“ a měl škrábance na čočce a plísně uvnitř
  • při nákupu na dálku si vymiňte možnost přezkoušení a vrácení, pokud nebude souhlasit popis objektivu s realitou
  • když už se Vám stane, že jste koupili objektiv, který neodpovídá popisu a prodávající Vás ignoruje a nechce vrátit peníze ani opravit – nebojte se mu dát negativní feedback a sdělit to ostatním – zde na fóru nebo na paladixu, nebo na serveru nepoctivci.cz ; při platbě přes paypal a při koupi přes ebay se nebojte kontaktovat resolution center a otevřít „case“, pokud prodávající prodal něco co neodpovídá popisu a nedohodnete se společně, máte velkou šanci, že peníze dostanete zpět (ale poštovné na odeslání skla zpět hradíte ze svého)
Jinak velmi praktický je i tento manuál pro efektivní prodej, kéž by se ho drželi všichni ti, co prodávají starší skla:dyxum

nebo tady


Sorry za tak dlouhý příspěvek, doufám, že nevyzněl tak, že starší skla nebrat - mohu jen doporučit koupi starších skel, pokud si vše dobře zkotrolujete a kupujte od seriózního prodejce, který kupujícího neklame, tak se koupě i na dálku nemusíte bát. Ostatně oni některý Minoltí sklíčka z 80tých let ani jinak koupit nelze a sony/zeiss je prostě v nabídce nemá, takže směle do toho!

Lumajr

pátek 10. prosince 2010

Více či méně zaručené zprávy ze SONYho světa

Na zpravodajském serveru vychází s předstihem více či méně zaručené zprávičky o dění ve světě SONY (dříve Minolta) foto techniky.

A některé zprávičky, přestože se zdají na první pohled skoro až úplně nesmyslné nebo spíše nepravdivé, či úžasné (úplně přesně ... skoro až hraničí s fámou) mají přeci jen občas pravdivý základ.

Na zpravodajském serveru SonyAlphaRumors jsou všechny tyto (s předstihem) vydávané zprávy ohodnoceny začkou SR1 až SR5 (kde SR5 je tutovka a SR1 je naopak zaručená fáma).

Reminder (SR = Sonyrumor):
   SR1=probably fake rumor
   SR2=rumor from unknown sources
   SR3=50% chance it is correct
   SR4=rumor from known sources (60-80% the rumor is correct)
   SR5=almost certainly correct!

čtvrtek 9. prosince 2010

pátek 3. prosince 2010

Canon objektivy - zkratky

AL (Aspherical Lens) - optické členy s nekulovým povrchem
Zajišťují:
1.vysokou ostrost i při odcloněném objektivu, kompenzaci sférické aberace
2.korekci zkreslení širokoúhlých objektivů
3.kompaktnost a vysoká kvalita zoomových objektivů (vysoká kvalita i při menším počtu členů)
Asférické členy Canon pro vyšší řady objektivů vznikají leštěním optického základu. Celkem Canon používá čtyři různé technologie výroby těchto elementů.

CaF2 - fluorid vápenatý
materiál s velmi nízkým rozptylem, ze kterého jsou zhotoveny špičkové optické členy. Výrazně snižují barevnou vadu objektivu.

DO - difrakční člen - optický prvek s difrakční mřížkou
Vykazuje přesně opačnou barevnou vadu než běžná čočka, zařazuje se proto pro korekci této vady. Takto konstruovaný objektiv je značen zeleným proužkem, lemujícím přední část objektivu.

DI - Drop in Filtersystém fotografických filtrů, používaný především u pevných objektivů vyšších ohnisek. Filtr je umístěn v objímce (držáku) a zasouvá se shora do schránky v objektivu, v části bližší tělu fotoaparátu. Do držáku lze umístit až tři filtry. Samostatně je proveden PL-C filtr, kterým lze otáčet bez vyjmutí z objímky.

EFoznačení autofokusové řady objektivů Canon, kompatibilní se zrcadlovkami EOS. Objektivy jsou na těle fotoaparátu uchyceny bajonetem stejného názvu. Elektrickou energii a přenos informací zajišťují přesně dosedající kontakty.

EF - Sbajonet uchycení objektivů, určených pro digitální zrcadlovky se snímačem formátu APS-C (EOS 300D, 350D, 400D, 20D a 30D). Písmenko "S" vychází z názvu Short Back Focus. Konstrukce umožňuje větší přiblížení posledního členu optiky k rovině snímače.

E-M Electronic Manual Focusingmanuální ostření objektivu je řešeno ektronickým pohonem. Ovládá se ostřícím kroužkem. Pozn.-manuální ostření není možné při vypnutém fotoaparátu

Floating systémsystém ostření, založený na koordinovaném pohybu dvou ostřících skupin čoček zároveň. Výsledkem je špičková ostrost i u snímků na krátké vzdálenosti při nízkém clonovém čísle, výrazné snížení sférické aberace a astigmatismu objektivu. Systém je použit dokonce i u objektivů s vnitřním ostřením v zadní části.

FP-focus presedfunkce umožňující tlačítkem Focus Preset Set uložit právě zaostřenou vzdálenost do paměti a opět ji kdykoli vyvolat. Mezi těmito úkony funguje objektiv normálně.

FT-M - Full Time (mech.)
Manual - během práce s objektivem je možno kdykoliv manuálně zaostřit ( i v režimu AF ).

Inner /Rear focus
systém ostření vnitřní skupinou čoček. Při variantě Inner se pohybuje skupina od osy objektivu dopředu, Rear focus operuje v části od optické osy blíže k tělu.

IS - Image Stabilizer
kompenzuje pohyby a otřesy objektivu, vzhledem k filmovému políčku nebo čipu.. Jeho služby jsou potřebné zejména při záběrech teleobjektivem a při delších expozičních časech.

Kruhová clona - EMD prvek (elektromagnetická clona)
některých z objektivů Canon řady EF je konstruována tak, že zachovává téměř dokonale kruhový tvar otvoru při nízkých clonových číslech (odclonění). Tento fakt hraje významnou roli pro atraktivnější vzhled těch ploch na snímku, jež jsou mimo hloubku ostrosti

L-objektivnejvyšší třída objektivů Canon EF. Při jejich konstrukci je dbáno na pečlivý výběr materiálů, precizní provedení a jsou používány nejmodernější technologie i technická řešení. Rozpoznávacím znakem je červený proužek, lemující přední část objektivu. Některé z nich povrch opatřený bílošedou barvou, aby se předešlo deformacím při zahřívání objetivu na slunci.

SF - Soft Focusspeciální funkce portrétního objektivu EF 135mm f/2.8 pro změkčení kresby. Je nastavitelná ve dvou stupních a lze ji úplně vyřadit.

UD - prvek
optický člen s ultra nízkou disperzí (rozptylem) používaný při konstrukci objektivů řady ,,L od roku 1970. Společnost Canon vyvinula vylepšenou verzi S-UD, který je používan od 1990. Materiál má podobné charakteristiky jako fluoritový člen, tj.korekce barevné vady objektivu.

USM mikromotorekjeden ze systémů pohonu ostření objektivů Canon EF, využívající piezoelektrického mikromotorku. Výsledkem je velmi rychlé, prakticky neslyšitelné zaostření.

USM kroužekjeden ze systémů pohonu ostření objektivů CanonEF. Využívá piezoelektrického principu a je tvořen dvěma na sebe doléhajícími kroužky, z nichž jeden se chová jako stator, druhý (pohánějící ostřící mechanismus) jako rotor.

MM - Micro Motor (DC)
jeden ze systémů pohonu ostření, používaný především u základních verzí objektivů.

Tilt/Shift
objektivy speciální konstrukce, umožňující řídit perspektivu snímku, korigovat jeho zkreslení a posouvat rovinu zaostření.

Gelatine filter (želatinový filtr)
je používaný u ultraširokoúhlých objektivů. Zasouvá se do drážky na výstupní straně objektivu, uvnitř bajonetu.

čtvrtek 2. prosince 2010

Tamron objektivy - zkratky

Di (digitally integrated design)
Hlavním znakem takto vyvíjeného objektivu Tamron je předurčení vývojových charakteristik optiky tak, aby poskytovaly pokud možno optimální výkon pro digitální zrcadlovky. Zároveň zabezpečují výkonnost uživatelům kinofilmových zrcadlovek.

Di-II
objektivy jsou vyvíjeny pro exkluzivní použití u digitálních zrcadlovek s menší velikostí snímacího čipu a přebírají všechny výhody a vlastnosti Vašich Di (digitálních) produktů. Tyto objektivy nejsou vyvíjeny a použitelné pro kinofilmové zrcadlovky (35 mm film) a digitální zrcadlovky se snímacím senzorem větším než 24x16 mm.

XR - technologie k dosažení lepší kompaktnosti objektivu
Zmenšuje celkovou délku optické soustavy díky novým poznatkům v oblasti vývoje optiky, které dovolily zmenšení objektivu při zachování hodnoty světelnosti jako u předchozích modelů a zlepšení celkové kompaktnosti. Optická výkonnost je zvýšena použitím speciálního tvaru inovovaných XR (mimořádný index lomu) skel, která zabezpečují minimální optické vady.

ASL - Hybridní asférické členy poskytující vrcholnou kompaktnost a obrazovou kvalitu
Díky použití unikátní výrobní technologie Tamron, a to v oblasti hybridních asférických členů (dříve bylo nutné použít skupinu čoček), nebylo nikdy dříve možno dosáhnout tak vysokou kvalitu a při tom dosáhnout kompaktnost, jako se to podařilo u objektivů AF 28-300mm Di, AF 18-200mm Di-II a SP AF 28-75mm Di.

LD skla s nízkým rozptylem
Barevná vada je formou optického šumu, který snižuje ostrost obrazu. LD členy jsou vyrobeny ze speciálních optických skel s extrémně nízkým rozptylem světla (charakteristika, jak je světelný paprsek po průchodu tímto optickým sklem rozložen do barev duhy), které efektivně kompenzují barevnou vadu obzvláště patrnou při používání teleobjektivů v krajní poloze.

AD skla s anomálním rozptylem
Základní charakteristikou skla s anomálním rozptylem světla je abnormálně široké pásmo s odlišným rozptylem světla (hodnota rozptylu světla vztažená k určitému pásmu vlnových délek viditelného spektra) odpovídajícímu určitým vlnovým délkám. Kombinací AD členů a prvků z klasického optického skla s různými hodnotami rozptylu světla, rozptyly světla s pásmovými charakteristikami (rozptyly světla závislými na různých vlnových délkách) může být efektivně řízena kompenzace osových barevných vad u teleobjektivů nebo mimoosové barevné vady u širokoúhlých objektivů s běžnou optickou konstrukcí.

IF - Vnitřní zaostřovací systém propůjčuje maximální poměr zvětšení 1:2,9
Dalším benefitem pro uživatele Tamron objektivů je vnitřní zaostřovací systém, který podtrhuje všestrannost těchto objektivů. Hlavním cílem je dosáhnout co možná nejkratší minimální zaostřitelné vzdálenosti (MFD). Systém navíc dodatečně zlepšuje optické charakteristiky v rozích obrazu, kde minimalizuje světelnou ztrátu a potlačuje vadu, která je závislá na pozici zaostření. Dalším benefitem vnitřního zaostřovacího systému je nehybný zaostřovací kroužek, nezávisle na zaostřovacím procesu. Rychlé a citlivé manuální zaostření je otázkou mžiku. Model A014 AF 18-200mm, jehož 3znakem je působivé makro 1:3,7 při ohnisku 200mm.

AF/MF - Změnou pozice zaostřovacího kroužku  
Přepínání mezi AF (automatickým ostřením) a MF (manuálním ostřením) je jednoduše proveditelné posunutím zaostřovacího kroužku vpřed - vzad. Manuální ostření je citlivé a přesné díky širokému ostřícímu kroužku.

středa 1. prosince 2010

Sony objektivy - zkratky

Sony (a také dříve KONICA-MINOLTA) používá na objektivech tyto zkratky:

D
Tyto objektivy jsou schopné předat tělu DSLR informaci o zaostřené vzdálenosti, která je důležitá zejména pro práci s bleskem (měření expozice s bleskem TTL ADI - Advance Distance Integration).

DT
Tyto objektivy jsou určené pouze pro menší senzor a nehodí se tedy pro Sony A900 a filmové SLR. Mají menší obrazový kruh a tak by na filmovém políčku byly černé rohy.

G
Objektivy vyšší třídy. Absence G však neznamená špatný objektiv! Řada vynikajících objektivů písmeno G v názvu totiž nemá.

SSM
Objektivy vybavené rychlými a tichými ultrazvukovými ostřícími motory. I když jejich kompatibilita se staršími filmovými těly může být problematická, na DSLR budou vždy pracovat bez problémů.

SAM
In-lens micro motor. Compatible only with the 7 and later bodies, plus the 9 after a firmware upgrade. No auto-focus with series I and II converters.

T*
Carl Zeiss high performance coating

OSS
Optical Steady Shot, image stabilization in the lens (currently only in E-mount lenses).

xi
Motorized zoom controlled by the body or by the photographer (power-assisted manual zoom). Auto-zoom only works on xi bodies with assorted chip cards. Manual zoom must be used on bodies after the xi series. Does not work on pre-xi bodies.

APO
Apochromatic correction using AD elements. Mostly used on tele primes and zooms.

HS-APO
APO with higher-speed electronics and gearing. Some of the long tele primes were released after the other APO tele primes were updated to HS-APO, so they don't have a non-HS predecessor. Also, the latest SSM lenses are again only called “APO”.

úterý 30. listopadu 2010

Dioptrická korekce hledáčeku u digitálních zrcadlovek

Při výběru nové digitální zrcadlovky jsem narazil na zajímavý problém.

Já jsem "brejlovec" a nechci jít na operaci očí laserem.
A kontaktní čočku v oku nesnesu.
Určitě Vás taté napadne ... tak bude fotit s brýlemi ... jo zkoušel jsem to.
Skal jsem měl opatlané od gumové ochrany okuláru.

Takže jak fotím?
Vyhodím si brejličky na čelo a oko dám k hledáčku.
Za těch více 6,5 let, co mám legendární SONY DSC-F828 jsem si na toto zvyknul a nenapadlo mne, že by při výběru nové fotomašinky mohl být toto problém.

Takže jakou mají dioptrickou korekci právě prodávané digitální zrcadlovky ?

CANON 550D      -3,0 až +1,0
CANON 60D        -3,0 až +1,0

SONY ALPHA A300/A330/350/A380/A390          -3,0 až +1,0
SONY ALPHA A560/A580                                    -2,5 až +1,0
SONY ALPHA A33/A55V                                      -4,0 až +4,0

OLYMPUS E-3/E-5              -3,0 až +1,0 
OLYMPUS E-30                   -3,0 až +1,0
OLYMPUS E-620/520/450   -3,0 až +1,0


OLYMPUS E-620

pondělí 29. listopadu 2010

Sigma objektivy - zkratky

ASP - Asferické objektivy
Systémy používající asférické členy redukují počet prvků optické soustavy a zmenšují stavební délku objektivů. Asférickými členy je snížena distorze obrazu u širokoúhlých objektivů.

APO - Apochromatické objektivy
K výrobě apochromatických objektivů jsou použita nízkorozptylová skla navržená tak, aby byla minimalizována barevná aberace a bylo dosaženo kvalitního obrazu.

HSM - Hyper Sonic Motor
Pro rychlý a tichý chod automatického ostření je motorický pohon ovládán pomocí ultrazvukových vln.

RF - zadní ostření
V konstrukci objektivu se pohybuje zadní skupina optických členů. Tím je zajištěno rychlé a tiché zaostřování.

IF - vnitřní ostření
Tento způsob slouží k zajištění stability při zaostřování. Pohybem vnitřních optických členů systému zaostřování se nemění konstrukční délka objektivů. Přední člen nerotuje.

EX - objektivy řady EX
Povrchová úprava EX objektivů upozorňuje na vysokou kvalitu jak v konstrukčním provedení, tak i ve výsledném zobrazení.

OS - Optický stabilizátor
Systém detekuje chvění obrazu a pak jej pohybem optických členů eliminuje.

MacroMnoho objektivů Sigma dovoluje ostřit na bližší vzdálenosti, než je obvyklé - jedná o objektivy označené Macro. Ačkoliv ne všechny takto označené objektivy dokáží dosáhnout poměru zvětšení 1:1, je to vcelku výhoda, protože i takové to "pseudo-makro" je velkou výhodous.

Fisheye
Extrémně širokoúhlé objektivy označené Fisheye (rybí oko) poskytují obraz ne klasicky hranatý, ale zaoblený.

Označení objektivů DG
Širokoúhlé objektivy s krátkou minimální zaostřovací vzdáleností.
Objektivy konstrukčně upracené pro klasické i digitální zrcadlovky.

Označení objektivů DC
Tyto objektivy jsou určené pouze pro práci s digitálními fotoaparáty se snímačem menším než kinofilmové políčko (fotoaparáty s "crop faktorem")

Označení objektivů DF
Technické řešení, které odděluje vnější ostřící kroužek od motorového ostření objektivu. Je-li ostřící kroužek v poloze "autofokus", nepřenáší se na něj rotační pohyb motoru autofokus. Tento systém poskytuje snadné a přesné ovládání objektivu. Široký ostřící kroužek umožňuje snadné a přesné manuální ostření.

neděle 28. listopadu 2010

Kolik videa se vejde na paměťovou kartu?

Dostal se mi do ruky leták (Panasonic) a zde mne zaujala jejich tabulečka
Kolik videoa se vejde na 32 GB paměťovou kartu (u 16 GB karty jsou hodnoty poloviční).

HA (1920 x 1080)     přenosová rychlost 17 Mbps     4 hodiny
HE (1140 x 1080)     přenosová rychlost   6 Mbps    12 hodin

XP                            přenosová rychlost 10 Mbps       6 hodin 40 minut
LP                            přenosová rychlost   2,5 Mbps  26 hodin 40 minut

pátek 26. listopadu 2010

CROP faktor u zrcadlovek

CROP FAKTOR označuje koeficient, kterým se přepočítává ohnisková vzdálenost, jakou jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na kinofilmovém fotoaparátu (tedy na 35 mm).

CANON EOS 1D     1,30 x
CANON 350D     1,60 x
CANON 450D     1,60 x
CANON 500D     1,60 x
CANON 550D     1,60 x

NIKON D90        1,50 x

OLYMPUS E-3    2,00 x
OLYMPUS E-3    2,00 x

Panasonic              2,00 x
Leica                     2,00 x

SONY SLT-55     1,53 x
SONY SLT-55     1,53 x

Záhadné zkratky jednotlivých výrobců objektivů?

Výrobce objetivu    APS-C     FullFrame
Sigma                          DC            DG
Tamron                        Di II
Tokina                         DX


Výrobce objektivu         Ultrazvukové ostření    Optická stabilizace
Nikon                                           SWM
SONY                                         SSM
Sigma                                           HSM                       OS

Canon                                          USM                        IS

Sony SLT-33: co znamenají ty záhadné přidané písmenka?

SLT-A33 ... verze bez GPS

SLT-A33L ... jedná se o kit s 1 set. objektivem (18-55)
SLT-A33Y ... jedná se o kit s 2 set. objektivy (18-55+55-200)

Sony SLT-55: co znamenají ty záhadné přidané písmenka?

SLT-A55 ... verze bez GPS
SLT-A55V ... verze s GPS

SLT-A55VL ... jedná se o verzi s GPS a 1 set. objektivem (18-55)
SLT-A55VY ... jedná se o verzi s GPS a 2 set. objektivy (18-55 + 55-200)